Strona głównaIMPREZYKiedy zaczyna się karnawał?

Kiedy zaczyna się karnawał?

Znaczenie słowa karnawał.

Samo słowo karnawał pochodzi od włoskiego carnevale co znaczy „mięso żegnaj” oznacza to pożegnanie się z mięsem i przygotowaniem do Wielkiego Postu tym samym przygotowując do Wielkanocy. Dużo starszym znaczeniem słowa karnawał jest łacińskie carrus navalis, które odnosiło się do wozu przygotowanego na wzór okrętu, który w starożytnym Rzymie piątego marca brał udział w procesji Navigium Isidis, widowisko ku czci Izydy.

Sam czas karnawału zbiega się z rytmem natury zwiastując nadejście wiosny. Dlatego też wielu uczonych doszukuje się samego początku karnawału w kultach płodności, kultach agrarnych i wegetacyjnych. Wiązało się to z wysokimi skokami przybierającymi formę tańca, które miały na celu przebłaganie bogów, a co za tym idzie wyproszenie równie wysokich plonów. To dlatego nawiązanie do zabawy karnawałowej.

 Rys historyczny.

Początek karnawału w postaci jakiej obecnie znamy ma swe korzenie z drugiej połowy X wieku. Według dokumentu z doży Wenecji Vitale Faliero z 1094 roku, w którym pojawiła się pierwsza adnotacja. Nawiązuje do publicznej zabawie i to tam pojawia się słowo Carnevale. Czas trwania takiego karnawału od XIV wieku wynosił sześc tygodni (od 26 grudnia do Środy Popielcowej). Kwintesencją całej zabawy było zapewnienie anonimowości osobą biorącym udział w uczcie przez noszenie masek oraz kostiumów. Takie zabiegi pozwalały na zakamuflowanie wszelkiego rodzaju przynależności do klas społecznych, religii oraz płci. Czas ten był oswobodzeniem od codziennych obowiązków, czas który pozwał na wyśmiewanie duchowieństwa, władzy czy magnaterii bez otrzymania kary.

Karnawał obecnie.

Huczna zabawa karnawałowa, która obchodzona jest w Rio de Janeiro niesie za sobą pokaz sztuk tańca. Ulicami przechodzą parady prezentujące jakże żwawy taniec jakim jest samba. Nawet osoby, które uważają że nie umieją tańczyć pozwalają ponieść się muzyce oraz atmosferze panującej dookoła. Warto wspomnieć że sam karnawał w 2014 roku, który odbył się tym mieście został zapisany w Księdze Rekordów Guinessa, bowiem na ulicach w karnawale uczestniczyło pięć milionów ludzi.

Nie oznacza to, że w innych miejscach nie odbywają się równie piękne zabawy karnawałowe, w których z impetem przeżywa się ten czas m.in. Wyspy Kanaryjskie, Niemcy czy Hiszpania.

Kiedy zaczyna się karnawał?

Obchody karnawału jest stała i rozpoczyna się szóstego stycznia (święto Trzech Króli) i trwa do Środy Popielcowej (święto to jest świętem ruchomym – przypada na czterdzieści sześć dni przed Wielkanocą).

W roku 2020 przypada pięćdziesiąt jeden dni hucznej zabawy. Ostatnim dniem będzie dwudziesty piąty lutego tzw. śledzik.

Społeczeństwo otwiera się coraz szerzej na obchodzenie karnawału tym samym przyczynia się do miłego spędzenia tego okresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read